BBN list details for all the British boxers on show during the summer

Want to know where to watch this summer’s British boxing action?

Check out a list of televised shows involving British boxers hitting your screens during the next few months:

 

Friday, July 10 – BT Sport 1

Brad Foster vs James Beech Jr
12x3 British & Commonwealth super bantamweight titles

Reigning champion Brad Foster (12-0-2) headlined the last Queensberry Promotions show before lockdown and is the same man to top the bill as boxing returns. He is aiming to defend his Lonsdale belt to win it outright against fellow Midlander James Beech Jr (12-0), live on BT Sport.

Undercard highlights: Hamzah Sheeraz vs Paul Kean for the WBO European super welterweight title

More details: Foster vs Beech

 

Saturday, July 18 – FITE TV

Scott Harrison vs Paul Peers
12x3 non-title contest

Former long-time WBO Featherweight World Champion Scott 'The Real McCoy' Harrison (27-3-2) makes his long awaited return to the ring when he faces Professional Boxing Council (PBC) International Champion Paul Peers (0-2) in a non-championship contest on the PAPA JOHN’S PIZZA Presented LET BATTLE COMMENCE behind closed doors event at the Northern Hotel in Aberdeen, that will be broadcast live and exclusive on FITE TV worldwide, as well as delayed broadcast in the UK on Sports Channel Network (SCN) Channel 265 on Freeview/YouView.

Undercard highlights: Caitlin Foran vs Jaime Bates for the PBC International Silver title

More details: Harrison vs Peers 

 

Saturday, July 25 – BT Sport 1

Joe Joyce vs Michael Wallisch
10x3 Heavyweight contest

'Juggernaut' Joe Joyce (10-0, 9KOs) faces off against German Michael Wallisch (20-3, 13KOs) over 10-rounds, as tune-up fight ahead of his highly anticipated clash with Daniel Dubois later this year. The 34-year-old from Munich has been stopped in three of his last four fights, not even making it to the halfway stage, so 'JJJ' will be getting some target practise in this mismatch.

Undercard highlights: Chris Bourke vs Ramez Mahmood for the Southern Area super bantamweight title

More details: Joyce vs Wallisch

 

Friday, July 31 – BT Sport 1

Lyndon Arthur vs Dec Spelman
12x3 Commonwealth light heavyweight title

Reigning Commonwealth champion Lyndon Arthur (16-0, 12KOs) defends his belt for the first time to stand-in opponent Dec Spelman (16-3, 8KOs), after Anthony Yarde withdrew, live on BT Sport.

Undercard highlights: Nick Ball vs Jerome Campbell Eight-round super featherweight contest

More details: Arthur vs Spelman

 

Saturday, August 1 – Sky Sports

Sam Eggington vs Ted Cheeseman
12x3 IBF International super welterweight title

IBF #5 Sam Eggington (28-6) defends his International strap to Bermondsey boxer Ted Cheeseman (15-2-1), live on Sky Sports, in the first of four weekly Matchroom Boxing shows, title ‘Fight Camp’, at the Promotion’s headquarters in Essex.

Undercard highlights: James Tennyson vs Gavin Gwynne for the vacant British lightweight title

More details: Eggington vs Cheeseman

 

Friday, August 7 – Sky Sports

Terri Harper vs Natasha Jonas
10x2 WBC & IBO World Female super featherweight titles

Denaby’s unified world champion Terri Harper (10-0, 5KOs) defends her WBC and IBO belts to Tasha Jonas (9-1, 7KOs), live on Sky Sports.

Undercard highlights: Chris Billam-Smith vs Nathan Thorley for the Commonwealth cruiserweight title

More details: Harper vs Jonas

 

Tuesday, August 11 – iFL TV & ESPN+

Jono Carroll vs Maxi Hughes
10x3 Lightweight contest

‘Celtic Warrior’ Jono Carroll (18-1-1, 4KOs) continues his impressive bounce back from world title defeat to Tevin Farmer with another decent opponent in two-time British title challenger Maxi Hughes (20-5-1, 4KOs), live and exclusive on iFL TV and ESPN+, at the purpose-built production studios LS-LIVE in Yorkshire.

Undercard highlights: Sahir Iqbal vs Maredudd Thomas for the vacant WBC Youth World welterweight title

More details: Carroll vs Hughes

 

Friday, August 14 – Sky Sports

Felix Cash vs Jason Welborn
12x2 Commonwealth middleweight title

Fast-rising middleweight prospect Felix Cash (12-0, 8KOs) defends his Commonwealth strap to former British champion and world title contender Jason Welborn (24-8, 7KOs), live on Sky Sports.

Undercard highlights: Zelfa Barrett vs Eric Donovan 10-round super featherweight contest

More details: Cash vs Welborn

 

Thursday, August 20 – BT Sport 1

Archie Sharp vs Jeff Ofori
10x3 WBO European super featherweight title

'Sharpshooter' Archie Sharp (18-0, 9KOs) defends his WBO strap, that he won in that epic fight with Leon Woodstock in 2018, for the fourth time to former Southern Area lightweight titlist Jeff Ofori, live on BT Sport.

Undercard highlights: Troy Williamson vs Michael McGurk for the IBF European super welterweight title

More details: Sharp vs Ofori

 

Saturday, August 22 – Sky Sports Box Office

Dillian Whyte vs Alexander Povetkin
12x2 WBC Interim World heavyweight title

Brixton’s ‘Body Snatcher’ Dillian Whyte (27-1, 18KOs) defends his WBC strap to former world champion Alexander Povetkin (35-2-1, 24KOs), who is still upsetting younger prospects at the age of 40. The final of four ‘Matchroom Fight Camp’ shows will require payment as it goes live on Sky Sports Box Office.

Undercard highlights: Katie Taylor vs Delfine Persoon 10-round WBC, WBA, IBF, WBO World Female lightweight titles

More details: Whyte vs Povetkin

 

Tuesday, August 25 – iFL TV & ESPN+

David Oliver Joyce vs Ionut Baluta
10x3 WBO European super-bantamweight title

‘The Croc’ takes a bite of ‘The Medway Mauler’ as unbeaten 23-year-old Belfast boxer Lewis Crocker (11-0, 6KOs) meets former Southern Area welterweight champion Louis Greene (12-1, 7KOs) for the vacant WBO European belt, live and exclusive on iFL TV and ESPN+, at the purpose-built production facilities, LS-LIVE in South Kirkby.

Undercard highlights: Lewis Crocker vs Louis Greene 10x3 WBO European welterweight title

More details: Gething vs Cully

 

Saturday, August 29 – BT Sport 1

Daniel Dubois vs Erik Pfeifer
12x3 WBO International heavyweight title

Heavyweight sensation 'Dynamite' Daniel Dubois (14-0, 13KOs) is back in action against Olympian Erik Pfeifer (7-0, 5KOs), who competed in the London 2012 and Rio 2016 Olympics and also has two World Championships bronze medals. The unbeaten, heavy-handed pair will square off live on BT Sport.

Undercard highlights: Sam Maxwell vs Joe Hughes for the WBO European super lightweight title

More details: Dubois vs Pfeifer 

 

Tuesday, September 1 – iFL TV & ESPN+

Philip Bowes vs Akeem Ennis-Brown
12x3 British & Commonwealth super lightweight titles

Reigning Commonwealth 140lbs champ Philip Bowes (20-3, 3KOs) defends his belt while also vying for the British super lightweight title against unbeaten former English champ Akeem Ennis-Brown (13-0,1KO), live and exclusive on iFL TV and ESPN+, at the purpose-built production facilities, LS-LIVE in South Kirkby.

Undercard highlights: Dan Azeez vs Andre Sterling for the English light heavyweight title

More details: Bowes vs Ennis-Brown

 

Sunday, September 13 – Fightstream TV

Alex Fearon vs Ben Fields
10x3 Midlands Area super lightweight titles

Once-beaten Derby southpaw Alex Fearon (9-1) gets a second crack at Midlands Area title honours, this time in the weight class below at super lightweight. Despite his unflattering record, Fearon’s opponent Ben Fields (9-8-2) is a formidable foe who upset five unbeaten fighters in a row in 2019. The pair clash on a Mitchell Sports Promotions show, live and exclusive on Fightstream TV, at Hangar 34 in Liverpool.

Undercard highlights: Jack Bateson vs TBA Eight-rounds super bantamweight contest

 

HÖRFA are proud sponsors of British Boxing News